а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасуши

подзасушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46200
1. Направи донекаде сув.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
Ги подзасуши алиштата на печката.
2. Стане донекаде сув, изгуби влага во ограничена мера.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
По дождот огреа сонце и подзасушија вирчињата по улиците.
3. (се подзасуши) Се засуши малку, донекаде.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
Цвеќето во вазата се подзасуши без вода.
Со првото пролетно сонце, калта се подзасуши по улиците.
Изведенки
подзасушува несв.
(се) подзасушуваат