а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаспан

подзаспани
Вид збор: Придавка
Ранг: 29970
1. Што е во полубудна состојба, заспан донекаде, не сосема.
Англиски: sleepy
Примери:
Лежи тој така, подзаспан, кога слуша некој тропа на вратата.
2. Што не е енергичен.
Англиски: apathetic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таков е тој, чиниш подзаспан.