а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаслуша

подзаслушаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заслуша малку повнимателно.
Англиски: listen
Примери:
Застана пред вратата и подзаслуша.
2. (се подзаслуша) Се заслуша малку повнимателно.
Англиски: listen
Примери:
Насреде пат застана и се подзаслуша во шумовите што доаѓаа од кај шумата.
Изведенки
подзаслушува несв.
(се) подзаслушуваат
повт.