а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасити

подзаситат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засити малку, донекаде.
Англиски: saturate
Примери:
Аргатите го подзаситија гладот.
2. Донекаде задоволи некоја потреба.
Англиски: satisfy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Публиката како да го подзасити својот апетит за ваков вид случувања.
3. (се подзасити) Се засити донекаде, задоволи некоја потреба.
Англиски: fill
Примери:
Се подзасити малку со лебот и сирењето.
Изведенки
подзаситува несв.
(се) подзаситуваат
повт.