а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзароси

Вид збор: Глагол, свршен
1. Зароси малку, кратко време.
Англиски: dew
Примери:
Подзароси ситна роса.
2. Кога прирокот не отвора место за подмет.
Употреба: Безлично
Примери:
Како да подзароси.
Изведенки
подзаросува несв.
повт.