а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамижан

подзамижаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20907
1. Поспан малку, донекаде.
Англиски: squinted, sleepy
Примери:
Ми личиш како подзамижан, да не ти се спие?
2. Безволен малку, во извесна мера.
Англиски: will-less
Изведенки
подзамижано прил.
Пример: Што ме гледаш така подзамижано?