а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзакачи

подзакачат; подзакачил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52602
1. Закачи малку, само донекаде.
Англиски: hang
Примери:
Капината го подзакачи малку, го гребна по раката.
2. Прекори, искара малку некого.
Примери:
Го подзакачија малку за парите што не им ги вратил.
3. Опфати малку, донекаде, во ограничена мера.
Англиски: touch
Примери:
Тоа прашање само го подзакачил.
4. (се подзакачи) се скара, се спречка
Англиски: quarrel
Примери:
Браќата се подзакачија околу делбата на имотот.
Изведенки
подзакачува несв.
(се) подзакачуваат
повт.