а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаврти

подзавртат; подзавртел; подзавртен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16933
1. Заврти малку, во ограничена мера.
Англиски: turn
Примери:
Ја подзаврти главата во знак на негодување.
2. Зачува пари, имот и сл.
Англиски: save
Примери:
Не успеваше да подзаврти некој денар.
3. (се подзаврти) Се заврти малку, обично наназад или во определен правец.
Англиски: turn
Примери:
Се подзаврти да види некој да не ја гледа.
4. (се подзаврти) Се зафати со некоја работа во некоја мера.
Примери:
Се подзаврти дома, па и потсврши некоја работа по дворот.
Изведенки
подзавртува несв.
(се) подзавртуваат
повт.