а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаврати

подзавратат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврати малку, ракави, ногави и сл.
Англиски: roll up Албански: përvel
Примери:
Ги подзаврати ракавите и почна да го меси тестото.
2. Заврати настрана, наназад нешто, малку, донекаде.
Англиски: turn Албански: jep drejtimin, kahjen
Примери:
Тој ја подзаврати водата накај својата леа пипер.
Изведенки
подзавраќа несв.
подзавраќаат