а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поделка

поделкаат; поделкал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38962
Делка малку, кратко време.
Англиски: carve
Примери:
И тој поделка една греда колку да се пофали.
Изведенки
поделкува несв.
поделкуваат
повт.