а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрлица

мн. подгрлици
Вид збор: Именка, женски род
1. Коска што се наоѓа под грлото на птиците.
2. Тешка болест на грлото.
Англиски: goiter Албански: sëmundje rëndë në fyt
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор , Медицина