а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подговори

подговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40305
1. Незабележано потсети некого на нешто.
Англиски: remind
Примери:
Му подговори да не оди по риба.
2. Каже нешто недоволно, само спомне.
Англиски: mention
Примери:
Тој како да подговори за тоа, ама не кажа ништо конкретно.
Изведенки
1. подговара несв.
подговараат
2. подговорува несв.
подговоруваат
3. подговарање ср.
глаг. им.
4. подговорување ср.
глаг. им.