а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подврти

подвртат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да врти малку, во слаба мера.
Англиски: turn
Изведенки
подвртува несв.
подвртуваат