а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвоуми

(се) подвоумат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27740
Се двоуми, се колеба малку, некое време.
Англиски: vacillate, waver
Примери:
Се подвоуми дали да оди или да не оди на пат по ова невреме.