а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвене

подвенат; подвени, подвенете; подвенав, подвенаа; подвенал; (ќе) подвенев, (ќе) подвенеа; (ќе) подвенел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Свене малку, донекаде, не целосно.
Англиски: wilt Албански: vyshket pak
Примери:
Му подвенале лисјата на цвеќево.
2. Изгуби тежина, убавина.
Англиски: wither Албански: vyshket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лицето и подвенало, да не е болна?
Изведенки
1. подвенува несв.
подвенуваат
2. подвенување ср.
глаг. им.