а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвал

мн. подвали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38606
1. Потпорка на бочва или на друг голем сад за да стои рамно.
Албански: shtyllë mbështeteje
2. Ремен што чевларот го држи на коленото при шиењето.