а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрешен

погрешниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3055
Неточен, неправилен, што има грешки.
Англиски: erroneous
Примери:
погрешен одговор
погрешни заклучоци