а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погорелец

мн. погорелци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33893
Лице на кое му изгорала куќата, имотот; жртва на пожар.
Англиски: victim
Примери:
Им правеа куќи на погорелците од војната.
Изведенки
погорелка ж.
мн. погорелки