а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погонче

Види и: погон (м.)
мн. погончиња
Вид збор: Именка, среден род
Мало производно претпријатие.
Англиски: manufacture
Употреба: Деминутив , Економија
Примери:
Имаме погонче за мали занаетчиски услуги.