а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погачка

мн. погачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35440
1. погача
Употреба: Деминутив
2. вид баничка
Англиски: roll
Употреба: Гастрономија