а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поган

мн. погани
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Тоа што предизвикува гадење, одвратност (обично за лазачи).
Англиски: dirt
Примери:
Не оди таму да не нагазиш на поган.
2. паганин
Англиски: pagan
Изведенки
поганка ж.
мн. поганки
в. паганка