а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поганија

мн. погании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33883
1. поган човек
Англиски: villain Албански: flliqësak
Примери:
Оди, поганијо една, ти ли ќе ме учиш мене.
2. Тоа што е многу лошо, погано, одвратно.
Англиски: filth Албански: e fliqët
Примери:
Таква поганија од него не очекувавме.