а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

површински

површинскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33067
Што припаѓа, што е, што се однесува на површината.
Англиски: on the surface
Примери:
Површински коп на јагленот.
Површински слој.
Изведенки
површински прил.
По површината.
Пример: Земјата ја отстрануваат само површински.