а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

површен

површни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9095
Што се ограничува само на тоа што најлесно се гледа, што не навлегува во суштината.
Англиски: shallow
Примери:
површна критика
површна анализа
површен впечаток