а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повртка

поврткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31897
1. Позанимава, позадржи некого кратко време.
Англиски: keep busy Албански: argëtoj, mbaj të zënë
Употреба: Разговорно
Примери:
Поврткај ги децата, веднаш ќе се вратам.
2. (се повртка) Се задржи (бесцелно) малку, кратко време.
Англиски: stroll Албански: bredh, shëtis
Примери:
Се поврткав додека се отворија дуќаните.
Изведенки
поврткува несв.
(се) поврткуваат