а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврне

поврнат; поврнал
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3. л.) Падне малку дожд, снег, град.
Англиски: precipitate
2. Заврне малку.
Англиски: rain
Употреба: Безлично
Примери:
Поврнало ноќеска.
И таму има поврнато.
Изведенки
поврнува несв.
поврнуваат
повт.