а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврзан

поврзани
Вид збор: Придавка
Ранг: 1074
(глаг. прид.) поврзе
Англиски: connected Албански: i lidhur
Примери:
Тој е судбински поврзан со музиката и виолината.