а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврзаност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4638
Меѓусебна тесна врска.
Англиски: relationship Албански: ndërlidhje, lidhshmëri
Примери:
Поврзаност со духот на времето.
Меѓусебна поврзаност.
Тајна поврзаност.
Емотивна поврзаност.
Цврста поврзаност.
Роднинска поврзаност.