а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поводи

поводат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46988
1. Води малку, кратко време.
Англиски: lead Албански: udhëheqë shkurt
2. Поживее во брак со некого.
Албански: jetoj në martesë
Примери:
Ја поводи некоја година, и ја остави.
3. (се поводи) Живее во брак.
Албански: jetoj në martesë