а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повинува

(се) повинуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30679
Се потчинува, се покорува на нечии барања, наредби, прописи и сл.
Англиски: subordinate
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Политиката е над правото и треба да и се повинуваме како што се налага.
Изведенки
повинување ср.
глаг. им.