а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повик

мн. повици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2114
1. Усно или писмено јавно обраќање.
Англиски: call Албански: thirrje
Примери:
Јавен повик за учество на тендер.
2. Повикување по некого.
Англиски: call Албански: thirrje
Примери:
На мојот повик сите дотрчаа.
3. викање, викотница
Англиски: fuss Албански: bujë, britmë
Примери:
Сиот повик бил поради парите.