а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побожен

побожни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12178
1. Сврзан со бога.
Англиски: religious
Употреба: Религија
Примери:
Правила за побожен живот.
2. Сврзан со религијата.
Англиски: religious
Употреба: Религија
Примери:
Побожни стихови