а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победа

мн. победи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1170
1. Воен успех.
Англиски: victory Албански: fitore
Употреба: Воен термин
Примери:
Напред, другари! Победата е наша.
Извојува победа.
2. Успех во спортски натпревар.
Англиски: victory Албански: fitore
Употреба: Спорт
Примери:
Победа над фудбалскиот тим на Исланд.
3. Голем успех.
Англиски: success Албански: sukses
Употреба: Преносно значење
Примери:
Победа на изборите.
Изрази
Пирова победа – Уште една ваква победа и ја изгубивме војната!