а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плука

плукаат; плукал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4543
1. Исфрла плунка, крв и сл.
Англиски: spit Албански: pështyj
Примери:
Плука по собата.
Не плукај по подот.
2. Исфрла нешто каснато.
Англиски: spit Албански: pështyn
Примери:
Кога јадеш цреши, плукај ги коските.
3. Искажува презир кон нешто.
Англиски: despise Албански: përbuz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Плукам на таков живот.
Некогаш го фалеше тоа, а сега плука на него.
4. (се плука, само во мн.) Се плукаат заемно.
Англиски: spit Албански: pështyn
Примери:
Се плукаат еден со друг.
Изрази
(посл.) Нов бунар копај, на стариот не плукај - барај, стреми се кон ново, но не презирај го старото.
(посл.) Не плукај угоре, да не падне на тебе - не прави лошо, да не ти се врати лошото.
Не плукај спроти ветер - лошото што го зборуваш (го правиш) ќе ти се врати тебе.
Кај што плукам не лижам - дадениот, кажаниот збор не го повлекувам.