а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плуканка

мн. плуканки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28429
плуканица
Англиски: spittle
Употреба: Медицина
Примери:
Од страв ми се исуши плуканката.