а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плужица

мн. плужици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17209
плуг
Англиски: plough
Употреба: Народно
Примери:
(нар.поез.) Орат старо во градина, / со два вола, со плужница.
Изведенки
плужница ж.