а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодотворност

Вид збор: Именка, женски род
Носење плодови, давање резултати.
Англиски: fruitfulness
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
плодотворноста на идеите.