а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливање

пливањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10047
1. плива
Англиски: swimming Албански: not, notim
Употреба: Спорт
Примери:
Курс по пливање.
Градно пливање.
Грбно пливање.
Кучешко пливање.
Шампион по пливање.
2. пловење
Англиски: sailing Албански: lundrim
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија , Транспорт