а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливачки

пливачка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пливач и на пливање.
Употреба: Спорт
Примери:
Пливачки клуб.
Пливачки натпревар.
Пливачки спорт.