а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плејмејкер

мн. плејмејкери
Вид збор: Именка, машки род
Главен играч што ја води играта на екипата.
Англиски: playmaker
Употреба: Спорт
Изведенки
плејмејкерски прид.
плејмејкерскиот