а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плејбој

мн. плејбои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39134
1. Добро ситуиран, но неодговорен за своите постапки млад човек, оддаден на уживање и задоволства.
Англиски: playboy Албански: pleiboj
2. Заведувач, освојувач на женските срца.
Англиски: playboy Албански: pleiboj
Изведенки
плејбојски прид.
плејбојскиот