а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пледоаје

мн. пледоајеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26996
1. Обично во суд - завршна реч на јавниот обвинител и на бранителот.
Англиски: plea Албански: kërkim, justifikim
Употреба: Правда
2. Повик за поддршка на некоја идеја.
Англиски: plea Албански: lutje, pledoaje
Употреба: Преносно значење