а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пледира

пледираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обично со предлог за упорно бара во говор; се застапува за нешто.
Англиски: plead
Примери:
Пледира за слобода и толеранција.