а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плевра

(едн.) плеврата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44397
Мембрана што го обвиткува белиот дроб.
Англиски: pleura
Употреба: Анатомија