а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плевна

мн. плевни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2938
Зграда за плева, слама, сено и сл.
Англиски: barn
Употреба: Земјоделство
Примери:
Изби пожар во плевната.
Изрази
(брзоговорка) Петре плете плет пред Петрева плевна.
(посл.) На празна плевна покров не ѝ треба.
(разг.) Бара игла во плевна (и во плева).
Не внесувај гламна в плевна - не предизвикувај проблем таму каде што потенцијално е можен.
Изведенки
плевниче ср.
мн. плевничиња
дем.