а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плевел

мн. плевели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13527
Самоникнато растение, штетно за земјоделците.
Латински: lolium Англиски: weed Српски: коров Албански: tëharr
Употреба: Ботаника
Примери:
Ајде да се плеви плевелот.