а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плебисцитарен

плебисцитарниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34721
1. Изгласан со плебисцит, со сеопшто народно гласање.
Англиски: plebicitary
Употреба: Политика
2. Масовен, усвоен во широките народни маси, едногласно и единствено.
Англиски: plebicitary
Употреба: Политика
Примери:
плебисцитарни избори