а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плебејство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Плебејците во Рим.
Англиски: plebs Албански: klasa plebejase
Употреба: Историја
Примери:
римското плебејство
2. Особина на тој што е плебеец; плебејско потекло.
Англиски: plebeian Албански: prejarrdhe plebeje
3. простота, невоспитаност
Англиски: primitiveness Албански: pelebej
Употреба: Преносно значење