а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платнарка

мн. платнарки
Вид збор: Именка, женски род
1. Таа што ткае или продава платно.
Употреба: Архаизам
2. Жена на платнар.
Албански: grua e pëlhuraxhisë
Употреба: Архаизам , Народно