а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плантажер

мн. плантажери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48763
Сопственик на плантажа.
Англиски: planter
Употреба: Земјоделство , Ретко
Примери:
Тој е многу богат плантажер.
Изведенки
1. плантатор м.
2. плантажерка ж.
мн. плантажерки
3. плантажерски прид.
плантажерскиот